Apple'ı gözüne kestirdi

2016’ya ait akıllı telefon satış rakamları açıklandı. IDC’nin açıkladığı verilere göre Apple 2015’e oranla yüzde 7’lik bir düşüş yaşarken, Huawei ise satış rakamlarını yüzde 30.2 artırdı. Böylece Apple ile Huawei arasındaki önemli ölçüde azalmış oldu.

Geçtiğimiz yıl 3. çeyrek raporuna göre 100 milyon barajını geride bırakan şirket, IDC’nin son açıkladığı verilere göre yılı 139.3 milyon akıllı telefon teslimatı ile tamamladı.

Hatırlayacağımız üzere şirket yetkilileri, 2016 yılı genelinde 140 milyon akıllı telefon satışı hedeflediklerini dile getirmişti. Açıklanan rapora göre Huawei’nin tam olarak hedefini tutturduğu göze çarpıyor.

Gördüğümüz üzere Huawei, bir önceki yıla oranla yüzde 30.2 artış göstererek, 2015’te 107 milyon olan satış rakamını 139.3 milyona çıkarmış. Huawei 2015 yılında ise yüzde 44.3’lük sıçrama göstermişti.

Listede dikkat çeken en büyük detay, Apple ile Huawei arasındaki makasın giderek daralması oldu. Zira Apple bir önceki yıla göre yüzde 7 düşüş yaşarken, Huawei aksine yüzde 30.2 artış gösterdi. 2015 yılında Apple’ın pazar payı yüzde 16.1 iken geçtiğimiz yıl yüzde 14.6’ya geriledi. Huawei ise yüzde 7.4’lük pazar payını 9.5’e çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde sızdırılan bilgilere göre Çinli teknoloji devi bu makası daha da daraltmak istiyor. Zira MWC 2017’de bu ay tanıtılması beklenen P10 ve P10 Plus’ın bir hayli iddialı özelliklere ve tasarıma sahip olduğu ifade ediliyor.

Tabloda dikkat çeken bir başka detay ise OPPO ve vivo’nun da Huawei gibi satış rakamlarını ciddi ölçüde arttırması oldu. Çin menşeli teknoloji üreticileri, yüzde 132.9 ve 103.2 oranlarında satışlarını arttırarak LG, Sony ve HTC gibi markalara adeta fark attı. Benzer kaliteyi daha düşük fiyata sunan bu şirketler teknoloji devlerini geride bıraktı. Lakin henüz dış pazara yeteri kadar açılmadığı için haliyle ülkemizde de bu markalar sık duyulmuyor. Fakat Türkiye pazarına giriş yapması halinde Oppo ve vivo’nun ciddi satış rakamlarına ulaşacağı kesin gibi görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Google Now kaldırılıyor mu? başlıklı makalemizde google, kaldiriliyor ve mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir